19 Mart 2013 Salı

Mac Osx 10.8.2 MountainLion Kurulumu (WMware)Mac Osx bilindiği üzere sadece Apple'ın ürettiği Macbook'lar, IMac'ler üzerinde çalışır-dı, bir zamanlar.Artık Sanal ortama Mac Osx kurmak gerçekten çok kolaylaştı.Öncelerden günlerimizi hatta aylarımızı alan kurulum süreci, kext paketleriydi, kernel panic'ler derken hevesimiz kursağımızda kalırdı. Birde başınızda Nvidia Optimus gibi bir teknoloji varsa, kurulum tam bir zulum halini alırdı.Mac Osx sanal olarak kesinlikle ve kesinlikle tam performansı ile çalışmayacaktır.Amacımız sistemi tanımak,çalışma dinamiklerini öğrenmek vs. ise bu sistem işimizi görecektir.Tam  Performans sağlamak için sistemi direk olarak biligisayarımızın kendi donanımlarıyla çalıştırmalıyız.Bunu nasıl yapacağımızı ileriki günlerde ayrıca anlatacağım.

Şimdi gelelim WMware üzerinde Mac Osx'i nasıl kuracağımıza;

Gerekli Program,Donanım ve Araçlar;

1.Winrar
2.WMware 8.0 ve üzeri
3.En az 4GB ve üzeri Ram(Ne kadar yüksek olursa o kadar rahat çalışır sistemimiz)
4.WMware Mac OSx 10.8 Retail.iso
5.Mac Osx için WMware tools(WMware Mac OSx 10.8 Retail.iso içinde mevcut)(Darwin.iso)

Öncelikle Sanal ortamımızın çalışabilesi için bilgisayrımızın BİOS ayarlarından 
"Hardware Virtualization Technology" özellğini aktif hale getiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyaların içinden çıkan Osx 10.8.2.vmx dosyasını çalıştırıp,sanal bilgisayarımızı programa import ediyoruz.


Sisteminizin sağladığı imkanlar çerçevesinde sanal bilgisayarımızın özelliklerini en üst düzeyde tutuyoruz.

Ayarlamalarımızı yaptıktan sonra sistemimizi başlatıyoruz.


Gerekli kurulum adaımlarını tamamladıktan sonra sanal makinamızın "CD/DVD" kısmına indirdiğimiz "darwin.iso" kalıbını import ediyoruz ve sistemi başlatıyoruz .


Ardından sistemimizi Tam ekran kullanabilmek için WMware tools'u kuruyoruz ve sistem çözünürlüğünü değiştirip ayarlıyabiliyoruz.Eğer Windows üzerindeki Sabit Disk bölümlerine ulaşmak ve Mac Osx üzerinde kullanıp işlemek istiyorsanız,
sanal makina'nızın ayarları bölümünden dosya paylaşımını açmalısınız.Bu sayede Filmlerinizi,Müziklerinizi Mac Osx üzerinde kullanabilirsiniz.Sizlere Mac Osx'i WMware'e  kurmayı anlatmaya çalıştım.Her türlü soru istek dilek için;
kadirgumussoy@outlook.com'dan bana ulaşabiirsiniz...